Ettepanekud Pärnu linna ja maakonna ettevõtluskeskkonna arenguks

Kui Pärnumaa Ettevõtete Koda neli aastat tagasi turule jõudis olid KOV valimised jõudnud saavutada juba oma nö tulipunkti. Kõik kaardid olid avatud ning meie Pärnumaa kogukonnast käis üle debattide laine, milles sageli ei jäänud domineerima kõige sisukam – pigem kõneosavam ja nahaalsem.

Täna oleme taas KOV valimiste künnisel. Pärnumaa Ettevõtete Kojal on olnud neli aastat aega kasvada ja koguda mõtteid, mis võiks olla huvipakkuvad ja kasutatavad sisendina kõikidele, kes iganes te Pärnumaa volikogudesse pürgite.

Loomulikult on meie fookuses ettevõtluskeskkond ja selle konkurentsivõime kasvatamine. Meie hinnangul võib kirjapandut kokku võtta kitsamalt alljärgnevate mõtetega:

 

Pikemalt oleme oma mõtted lahti kirjutanud allpool jagades need üleriigilisteks, regionaalseteks ning kohalikeks fookusmõteteks. Mainimata ei saa jätta, et Pärnumaal võiks olla ambitsiooni kasvada Edela- ja Lääne-Eesti arenguveduriks või eestkõnelejaks nii nagu Tartu on Lõuna-Eestit vedav keskus. Samuti, ettevõtluskeskkonna konkurentsivõime kasv tagab Pärnumaa elanike heaolu ja omavalitsuste maksubaasi – selle nimel tuleb töötamist jätkata ning veelgi paremini korraldada.

 

I. Üleriigiline fookus – Pärnumaa Riigikogu saadikute regionaalarenguline ambitsioon

 

II. Piirkondlik fookus – Pärnu on regionaalne keskus

 

III. Kohalik fookus – Kohalik võim ei ole privileeg vaid kohustus ja vastutus oma kogukonda teenida parimal võimalikul moel.

 

KOHE plaan

  1. Astuda samme Pärnu juhtimise avatud koostööks teiste Pärnumaa omavalitsuste, Arenduskeskuse ja valdkondlike võrgustikega (ettevõtlusorganisatsioonid, haridusvõrgustik, kultuurivõrgustik jne ) vältimaks võõrandumist ja möödarääkimisi ning edendamaks koos maakonna konkurentsivõimet kui tervikut.
  2. Asuda looma Pärnumaa kõrghariduse kandepinna ja kohaliku ettevõtluse teadusmahukuse suurendamise eesmärgil läbirääkimisi (linn, Arenduskeskus, ettevõtlusorganisatsioonid) – kõnelusi kõrgkoolidega tippjuhtkonna tasemel (eeskätt Tartu Ülikool ja TalTech, Tallinna Ülikool, Põllumajandusülikool, Kunstiakadeemia jt)
  3. Kaaluda TÜ Pärnu Kolledži arendamist – lõpuni ehitamist ja toimimist ka kui haldusettevõte – baas teiste kõrgkoolide jt õppekavade läbiviimiseks jmt.
  4. RB tegevuskava Pärnumaa-siseselt: Vajalikud on RB poolt loodavate ruumiliste ja äriliste arenguvõimaluste visualiseeritud mudeldamine ja nn müügikava.
  5. Parkimiskorra avamine – eesmärgiks ei ole pelgalt raha vaid parkimise sisuline korraldamine. Näiteks tuleks läbi arutada turismibusside ja karavanide parkimiskorraldus, pargi- ja sõida korraldus jpm.
  6. Linna heakord ja prügimajandus ei arvesta ettevõtluskeskkonna tegelike vajadustega, on osaliselt konfliktis rohesihtkoha põhimõtetega ja ei haaku kuluefektiivsuse eesmärkidega. Vajalikud kiired korrektuurid.
  7. Olemasolevate ja kavandatavate töötleva tööstuse jm äripiirkondade sidumine ühistranspordi- ja selleks vajaliku kergliiklustaristuga
  8. Linna peamisi külaliste liikumiskoridore sh vanalinna palistavad „kolemajad“ ja nende kooslused (Supeluse, Rüütli, Kuninga, Uus, Aia jne tn), mis riivavad silma ning vähendavad Pärnu turismisihtkoha kvaliteeti, vajavad kiiret ja jõulist reageerimist ( veelgi parem oleks ennetav tegevus). Asuda kontrollima ja survestama linnaruumi heakorra ja hoonete kvaliteedi nõuete täitmist rakendades vajadusel järelevalve käigus sunniraha ning asendustäitmist, aga ka muid võimalusi.
  9. Töötada välja stipendiumid Pärnumaa doktorantidele eesmärgiga alustada Pärnumaa oma teadlas- ja haritlaskonna loomisega. Esmafookuses inseneeria ja tervisetehnoloogiad.