21. veebruaril väisas Pärnumaad Eesti Vabariigi Peaminister Kaja Kallas. Koda, koostöös Paikuse osavallakeskusega, korraldas peaministriga kohtumise Paikuse vallamajas. Pärast tunnikest intensiivset mõtete vahetust siirdus Kaja Kallas tutvuma Pärnumaalt pärit 2022. aasta Eesti Konkurentsivõimelisima mikroettevõttega DIPPERFOX OÜ.
Arutelu käigus Kaja Kallasega koorusid välja paljud Pärnumaa ettevõtteid puudutavad kitsaskohad. Loomulikult ei saanud mööda minna transpordiühenduste perspektiividest. Kaja Kallas tunnistas, et kõlava nimetusega Via-Baltica on vaat, et Eesti kõige ohtlikum magistraal ja selle kordategemine vajaks ilmselgelt kõige kõrgemat prioriteetsustaset. Positiivse poole pealt on sellel suunal (ühel vähestest) ka käesoleval aastal edasiminekud ja rahastus kokku lepitud. Koos avaldati lootust, et Via-Baltica arendamine taas prioriteetide hulgast välja ei langeks ning Transpordiamet puuduvad projektid prioriteetsetena ka lauale tõstaks.
Rail Baltica arendust kommeteerides teatas Kallas tihedast koostööst Läti valitsusega, mille üheks eesmärgiks on ka Läti põhjasuunalise RB raudteelõigu arendamise aktiviseerimine ja selle prioriteetsustaseme tõstmine ka Läti valitsuse tasandil.
Energia ja sellega kaasnevate teenuste hinnatõus, inflatsiooni- ja palgasurve ning ettevõtete jätkusuutlikkus tuli samuti kõneks. Peaminister selgitas Euroopas levinud ettevõtluse toetusmehhanisme ja põhjuseid ning tegi lühikese ülevaate ka üldisest konkurentsi situatsioonist meie regioonis e Põhjalas. Mõistetavalt võib valdkonniti olla energia jm sisendhindade keskmiselt kõrgem nivoo nii mõnelegi ettevõttele liigkurnav. Tervikpildis aga ei näi tänased väljavaated olevat katastroofilised ning ettevõtted peavad hästi vastu. Seda enam, et turgudel tundub tekkivat nö uus tasakaal. Energiahinnad on langustrendis ja inflatsioonikõver samuti.
Põnevust tekitas Euroopa Liidu otsus lõpetada sisepõlemismootoritega sõidukite tootmine aastast 2035. Avaldati arvamust, et uue olukorra loomine ei pruugi mõjutada keskonna jalajälge sugugi positiivses suunas. Uue taristu väljaarendamine ja energiavajaduse kasv loovad uue väljakutse, aga ka täiesti uue turuolukorra. Lisanduvad ka uued EL toetusmeetmed. Mõnevõrra ebaselgeks jäi maa- ja biogaasil töötavate sõidukite ja neid teenindava taristu perspektiiv (täna on gaas kokkuleppeliselt nö roheline kütus).
Kokkuvõtteks avaldati arvamust, et hetkel on ettevõtluses tunda kerget kergendustunnet – talv ja rahvusvahelise olukorra pingestumine on siiski mõjutanud äritegevust kardetust vähem. Vara on küll veel hõisata, kuid täheldatav on mõningane stabiliseerumine ja kohanemine uue olukorraga.
Tänud Paikuse osavallakeskusele abi eest kohtumise korraldamisel!